Raveleijn is de parkshow die vanaf 30 april 2013 in het openluchttheater Raveleijn te zien is. Na matige ontvangst van de vorige Raveleijnshow werd een nieuwe voorstelling bedacht in samenwerking met showpark Puy du Fou, waarin veel actie en effecten zijn opgenomen.
Inhoud
Aanvankelijke show
Bij binnenkomst van de tribune is een enorm doek te zien dat voor de arena hangt met elaborate bedrukking, zodat er niets verraden wordt van wat men kan verwachten. Een voice-over van Arnoud Schellenberg verwelkomt de bezoekers.
Dan begint de show vrij onverwacht. Een man staat op uit het publiek en begint te vertellen dat zijn kinderen zijn vertrokken met een kaart. Het doek valt en het decor van de show is te zien. Een iets kleinere versie van de Magische Stadspoort, een toren en een vijvertje maken deel uit van de arena.
Een groep van vier 'kinderen', gespeeld door volwassen acteurs verschijnen en zijn ook op zoek naar hun broertje Joost. Halina verschijnt op de toren en vraagt hen door de poort te gaan, waarna ze veranderen in ruiters. Enkele ogenblikken later komen ze op paarden gezeten weer uit de poort gezet. Joost verschijnt ook als ruiter en vertelt dat hij al eerder door de poort was gegaan.
Olaf en zijn wachters verschijnen uit het water, Halina wordt gevangen genomen en verdwijnt. De kinderen moeten de wachters en Olaf bevechten. Er volgen gevechten op de toren en van bovenin de tribunes komen er meer wachters naar beneden zetten. Na een paar minuten stunts en special effects wordt Draconicon opgeroepen die vanachter de poort verschijnt.
De ruiters weten met hun magische krachten het beest te verslaan, Halina terug te halen en Olaf uit Raveleijn te verbannen, maar niet voordat zijn kleren zijn afgepakt. Olaf en zijn wachters moeten weer terug het water in zakken. De ruiters veranderen terug in kinderen en herenigen zich met hun vader.
- Momenten uit de show
- Avondshow in 2018
Veranderingen ten opzichte van de vorige show
Na de niet te repareren flop van de eerste parkshow over Raveleijn is alles overboord gegooid en is men feitelijk opnieuw begonnen, uiteraard wel gegeven de context van het verhaal. Showpark Puy du Fou uit Frankrijk, die ook al overwogen was als partner voor de eerste show, werd nu wel ingeschakeld. Deze leverden een fiks aantal effecten uit voorraad: vergelijkbare stunts zijn ook te zien in hun eigen park. Ze zijn zonder meer spectaculair en indrukwekkend.
De show draait nu op de effecten en het verhaal wordt grotendeels gereduceerd tot een paar zinnen aan het begin, waardoor het zonder achtergrondkennis helemaal niet meer te begrijpen is. De Magische Stadspoort staat nu in de arena en dient om het effect van de equine transformatie te tonen en tegelijk om de Draconicon langer te verbergen voor het publiek. Dit maakt wel dat de logica van het themagebied vermindert: je komt eerst binnen door die poort, bevindt je in Raveleijn waarna je in de arena weer die poort ziet. Het feit dat de kinderen elk hun eigen kracht gebruiken, een kernmotief in het verhaal, komt in de show ook nauwelijks meer naar voren.
Ophokplicht
Vanaf eind 2016 wordt de show vertoond zonder de vogels, omdat er een ophokplicht geldt vanwege de vogelgriep. Vanaf 20 april 2017 zijn de vogels weer te zien.
Showtickets
Tot december 2018 moest voor deze show, net als voor zijn voorganger, een gratis showticket gehaald worden, af te halen bij één van de drie ticketautomaten op het Ton van de Venplein. Vanaf eind 2018 werd het vrije inloop tot de plaatsen op zijn.
Lange storing en tijdelijke show
Vanaf augustus 2019 tot begin november van dat jaar was de show niet te zien; een hardnekkige storing aan draak Draconicon zorgde ervoor dat de voorstelling geen doorgang kon vinden. Ter vervanging werd na enkele weken een kleinschalige zwaardvechtshow op het Ton van de Venplein geprogrammeerd, uitgevoerd door de acteurs uit de grote show. Begin oktober werd dit showtje zelfs nog wat geüpgraded met een decor van tonnen en een tafel, alle ruiters en meer verhaal. Op 9 november ging de reguliere show weer van start met de draak, zij het dat het nog bijna twee maanden duurde voor die ook weer echt oprees uit de arenavloer.
Corona- en huidige show
Tijdens de Coronacrisis in 2020 werd er een aangepaste show opgevoerd. Na de heropening was Raveleijn aanvankelijk niet te zien, maar op 4 juli was de arena weer geopend. Aanvankelijk zonder reservering, maar vanaf 20 juli werd het Boarding Pass-systeem ingezet om chaotische en onveilige toestanden bij het betreden tegen te gaan.
Op basis van een aantal van de bestaande elementen is een nieuwe show samengesteld die slechts 11 minuten duurt. Dit is een “prequel” waarin de vijf helden voor het eerst in de stad Raveleijn komen en door Halina getraind worden voor een mogelijk toekomstige strijd. Er staat dus niks op het spel. De gebruikte elementen zijn de raven en ibissen, stunts op de paarden en naar beneden zakkende tegenstanders die zwaardvechten oefenen. Iedere held krijgt zijn of haar eigen wapen uitgereikt en die wordt kort gedemonstreerd. Schitterend door afwezigheid is de Draconicon.
Door René Merkelbach werd nieuwe muziek gecomponeerd voor dit showtje. Pim Pasmans sprak de stemmen van Thomas en Joost hiervoor in.
Ook in 2021 was er weer een 'budget' coronaversie van de show; dit keer wél met gebruik van de grote animatronic van Draconicon. De show leek verder op die van 2020, maar met meer en herschreven dialogen. Raveleijn opende dit jaar op 1 juni, met maximaal 250 kijkers per keer op de tribunes. In de arena waren kleine verbeteringen doorgevoerd. Zo zijn de grote hangende speakersets aan het decor verstopt in houten kisten. Uiteindelijk is na de coronaperiode de show in deze zelfde opzet voortgezet.
Sinds april 2022 speelt de show weer in volle lengte, waarin de basis van de Corona-shows wordt gecombineerd met eerdere elementen. Halina traint de ruiters; ze roepen bij het trainen echter per ongeluk graaf Olaf en zijn wachters op die met hen het gevecht aangaan. Dan verschijnt ook Draconicon die ze gezamenlijk moeten verslaan. Nieuw is ook dat ruiter Emma vonken kan schieten. Eén van de raven komt aan het begin van de voorstelling het medaillon van Halina brengen. De stunt met een brandend paard keerde niet terug, vermoedelijk vanwege kritiek van dierenliefhebbers (zie hieronder bij incidenten), evenals de ibissen, die inmiddels op een Europese lijst staan van dieren die niet meer gehouden mogen worden. Na enkele weken ging het mechanisme dat Draconicon opheft stuk, waardoor die permanent in hoge positie stond. Pas in augustus was dit weer hersteld.
Sinds de show van 2025 wordt Draconicon in bedwang gehouden door twee wachters met kettingen.
- Indruk van de show (versie 2025)
Incidenten
- Op 14 april 2019 verstoren enkele activisten van de Vegan Strike Group de voorstelling van Raveleijn door in de arena te klimmen en protestborden te tonen. Zij richten zich tegen het paard dat met een brandende deken moet lopen in de show.
- Op 6 mei 2022 viel een ruiter tijdens de show van haar paard, en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden.
- Op 17 september 2022 overleed een productiemedewerker van de show, een reanimatie mocht niet baten. Uit respect waren er op 18 september geen shows.
- Op 29 mei 2023 viel een ruiter van zijn paard tijdens de show waardoor hij gewond raakte en naar het ziekenhuis moest worden gebracht.
- Op 30 mei 2023 brak tijdens de show van 11.30 brand uit: het dakje van Bakkerij Barends links naast de Belforttoren vatte vlam en de arena en het achterliggende kantoor moesten ontruimd worden. De shows gingen de volgende dagen wel door, waarbij het afgebrande stuk was afgedekt met juten zakken. De vuureffecten bij de gevels werden tijdelijk uitgeschakeld.
- Op 11 juni 2023 brak er opnieuw brand uit in het decor: het rechter deel van de kleine stadspoort in de arena vatte vlam tijdens de show van 17.00 uur. Het vuur kon gedoofd worden met de waterstraal-effecten die in de arena aanwezig zijn. De show werd op 16 juni weer hervat met enkele aanpassingen. In de tussentijd werden meet-en-greets gehouden met de personages als alternatief.
- Op 5 augustus 2023 werd de show van 13.30 onderbroken door een protest van twee activisten van de Vegan Strike Group, die vinden dat dieren niet gebruikt moeten worden voor entertainment.
- Op 3 september 2023 was er alweer een ongeluk met een ruiter tijdens de show: Thomas viel van zijn paard tijdens de show van 19.30.
- Vanwege een telefonische bedreiging aan de Efteling door een verwarde Belg, wordt op 15 juli 2024 het kantoor Raveleijn ontruimd en de show van 15.00 geannuleerd.